Nem vennétek házat vagy autót anélkül, hogy tudnátok pontosan, mibe fogtok bele, igaz? Ugyanez igaz az esküvőtökre is. Az esküvői szerződés biztosítja, hogy milyen szolgáltatást kaptok, mikor és hogyan fogtok fizetni érte, és ami talán a legfontosabb, mi történik, ha ezeket a szolgáltatásokat nem tudják teljesíteni számotokra maradéktalanul.
Miért fontos az esküvői szerződés?
Az esküvőszervezés során gyakran úgy érezhetitek, hogy minden csak a romantikáról szól, amikor azonban a szolgáltatókkal készültök szerződést kötni az egy eladóval történő együttműködés, amiben kulcsfontosságú, hogy a szolgáltatás részletei mindkét fél számára egyértelműek legyenek. A szerződés biztosítja a feladatok közös megértését, és mindkét felet megvédi az esetlegesen felmerülő problémáktól. Ezért minden szolgáltatóval, akik részt vesznek az esküvőtökön, szerződést kell kötnötök.
Minden szolgáltatói kategória egyedi feltételekkel rendelkezik, de vannak olyan általános szerződési pontok, amelyeknek mindenképpen szerepelniük kell az esküvői szerződésekben.
Szolgáltatások
Először is legyen egy konkrét leírás arról, hogy milyen szolgáltatást fogtok kapni. Ki nyújtja a szolgáltatást és mi történik, ha nem tud megjelenni az esküvő napján? Mikor, és mettől meddig vállalja a szolgáltatás nyújtását. Mi a pontos helyszín? Hány főre nyújtja a szolgáltatást és mennyibe fog kerülni? Ha van a szolgáltatással kapcsolatban határidő (pl. elkészült fényképek átadása), azt is jelöljétek meg mindenképpen!
Extra költségek
A szolgáltatási díjon felül sok esetben számolnotok kell extra költségekkel, mint pl. kilométer, szállítási, építési és/vagy bontási díj kifizetése vagy akár magának a szolgáltatónak a szállás költsége.
Fizetések
Milyen mértékű a foglaló vagy az előleg? Mikor esedékesek a fizetési részletek? Milyen szankciókkal jár, ha késtek a fizetéssel?
Halasztás
Mi a szolgáltató átütemezési szabályzata, ha az esküvőt át kell tenni egy másik időpontra? Mi történik, ha a szolgáltató nem tudja elfogadni az új időpontot?
Felmondás
Ha párként nem vagytok elégedettek a szolgáltató által nyújtott szolgáltatásokkal, akkor definiálni kell milyen feltételekkel tudjátok felbontani a szerződést. Ki kell térni arra is, hogy mi történik a felmondás pillanatáig teljesített szolgáltatások kifizetésével és egyéb kifizetésekkel.
Vis maior
Szerződési záradékként arra szolgál, hogy a felek a kötbér felelőssége nélkül mentesülhessenek a szerződés teljesítésétől, ha olyan helyzet állna fenn, amelyek az adott fél befolyásán kívül esnek, és amelyeket semmilyen módon nem lehetett előre látni. Ilyen események lehetnek többek között a természeti katasztrófák, az esküvő helyszínének megsemmisülése, vagy akár a világjárványok. Fontos azonban, hogy a Covid-19 óta a szolgáltatók eltérően értelmezik, hogy mi tartozik a vis maior-ba, így erre a szerződés aláírása előtt mindenképp kérdezzetek rá, mielőtt az események felsorolást véglegesítitek.
Lemondási feltételek
A legtöbb szolgáltató belefoglalja a szerződésbe a vissza nem térítendő összegeket lemondás esetén, ami jogos, hiszen az esküvőtök miatt számotokra kötik le az erőforrásaikat és a megvalósításhoz akár beruházásokat is végezhetnek. Viszont vigyázzatok azokkal a szolgáltatókkal, akik szokatlan lemondási szabályzattal rendelkeznek!
A szerződéskötés nem tartozik az esküvőszervezés kellemes részei közé, de elengedhetetlen, annak érdekében, hogyha bármi nem várt esemény bekövetkezne, akkor védve legyetek és ne rossz emlékként maradjon meg számotokra életetek nagy napja. Ha nem vagytok jártasok a szerződések világában, mindenképp javasoljuk, hogy konzultáljatok egy ügyvéddel, aki szakmai segítséget nyújt számotokra.
Fotó: Pure Photo
#szerződés #szolgáltató #szolgáltatás