Képzeljétek magatok elé álmaitok esküvőjét - minden részletet alaposan megterveztetek, hogy a Nagy nap szívhez szóló és emlékezetes legyen. Most képzeljétek el, hogy van valaki, aki életetek meghatározó pillanatát még inkább felejthetetlenné teszi. Ő a szertartásvezető, aki időt szán arra, hogy megismerjen Titeket, közösen gondolkodva pedig megálmodja számotokra a tökéletes szertartást, amely tükrözi majd szerelmi történeteteket és amelynek minden pillanata jelentőségteljes lesz. Szabó Anitával, az Angel Ceremony megálmodójával beszélgettünk, aki mélyebb betekintést enged a szertartásvezetők feladataiba.

Első körben öntsünk tiszta vizet a pohárba: mi a különbség anyakönyvvezető és szertartásvezető között?

A szertartásvezető abban különbözik az anyakönyvvezetőtől, hogy helyszín, időpont és protokoll ügyileg nem helyhez kötött. Bármely időpontban, helyszínen, szimbolikus egyedi szertartás keretein belül, a család és a barátok körében meghittség mellett, különleges módon esket. Ha a hivatalos esketés megtörtént, a szertartásvezető részére be kell mutatni az anyakönyvi kivonatot, hogy igazoljátok a házasságot. Így a Nagy napon megtörténhet a házasságot megerősítő szertartás. Akár külföldön, akár ünnepnapon, földön, vízen, levegőben, mindig egy a lényeg: mindez csak
Rólatok szól.

Sokan azt gondolják, hogy egy szertartásvezető feladata annyiból áll, hogy hipp-hopp megír egy szép szöveget, megjelenik az esküvő napján és felolvassa azt. Oszlassuk el egy kicsit ezt a tévhitet! Mesélj nekünk, hogyan épül fel a szertartásvezető munkája?

Egyetértek, a legtöbben bele se gondolnak abba, hogy mennyi mindennel foglalkozik egy szertartásvezető, hogy a Nagy napon, az a röpke 30 perc minden pillanata felejthetetlen legyen. A megkeresést követően személyesen találkozom a jegyespárral, hogy megismerjem őket és az igényeiket. A találkozón egyeztett egyedi igények alapján elkészítem a testreszabott ajánlatot, amely csak az ő esküvőjükre szól. A szerződéskötést követően folyamatosan konzultálok a jegyespárral, és az elképzeléseik alapján megtervezem a szertartás menetét, megírom a forgatókönyvét. Igény szerint elmegyek a jegyespárral a választott helyszínükre, segítem őket a szertartás zenei koreográfiájának összeállításában és szükség szerint beszerzem a szertartás kellékeit. Sokan érzik úgy, hogy nem a szavak emberei, éppen ezért segítséget nyújtok a fogadalomtétel megírásában. Közeledve a Nagy naphoz egyeztetek a párral vagy a dekor szolgáltatójával, hogy az esküvő koncepciójához igazítsam az igényes, alkalomhoz illő megjelenésemet. Végül, de nem utolsó sorban elkészítem az egyedi házasságot megerősítő emléklapot.

Ismét egy olyan kérdéssel fordulok Hozzád, mely nem feltétlen egyértelmű a jegyespárok számára. Minden esetben szükség van a nemzeti szalag viselésére a szertartáson?

Nem. A nemzeti színű szalag a hivatalos eljárásban kötelező, magyar címerrel ellátva. Viszont aszimbolikus szertartásokon semmi sem szabályszerű, de ha visel a szertartásvezető szalagot, annak címer mentesnek kell lennie, hiszen nem a törvényt képviseljük. Általában akkor szoktam javasolni a szalag viselését, ha a násznép nem tudja, hogy ez csak egy szimbolikus esketés.  A képi anyagon egyébként eléggé elveszi a fókuszt a szalag harsány színvilága.

Mennyi idővel az esküvő előtt érdemes szertartásvezetőt keresni?

Ahogy az időpont és a helyszín is fix érdemes elkezdeni a megfelelő szertartásvezető megtalálását. A szertartás az egyik legfontosabb momentum az esküvő napján, hiszen ez az a 30 perc, amit az este folyamán megünnepel az újdonsült házaspár a násznéppel.

Lehet a szertartás alatt több tanúja a jegyespárnak?

Természetesen lehet és így az esketés is színesebb. Mivel nem ez a törvényes házasságkötés, a szertartás minden pontja szabadabban értelmezhető.

Mennyire népszerűek az esti szertartások?

Az elmúlt években egyre inkább van rájuk igény. A finom vacsora elfogyasztása után egy naplementébe nyúló szertartás nagyon romantikus tud lenni, csillagszórók vagy lámpások fénye mellett tündökölve az éjszakában. A katarzis elkerülhetetlen.

A szertartásvezető külföldön is eskethet?

Természetesen igen. Mindennek feltétele a törvényes házasságkötés. A helyszín elképzelés és igény kérdése. A lényeg, hogy a jegyespár álmát váltsuk valóra.

Szolgáltatókkal való kapcsolattartás miért fontos a szertartásvezetőknek?

Fontos tudni, hogy a szervezési folyamata és az esküvő lebonyolítása egy óriási csapatmunka. Éppen ezért az esküvőszervező, a DJ/zenekar, ceremóniamester, fotós, videós, dekoros a szertartás zökkenőmentes lebonyolításához elengedhetetlen. Nagyon sok munkaóra eredménye, az a minőség, amit nyújtunk és egymást segítve dolgozunk, hogy minden úgy alakuljon, hogy ott abban a pillanatban az a bizonyos IGEN szóra mindig emlékezzen a házaspár.

Fotó: Love Forever Wedding

Angel Ceremony

#szertartásvezető #szertartás