Az esküvő megszervezése nagyon gyorsan stresszessé válhat, ha nem sikerül a kiadásokat kontroll alatt tartani. Lépjetek kicsit távolabb az excel táblázattól! Alábbiakban arról olvashattok, hogyan tudjátok átnézni a költségeket, és kézben tartani az esküvői költségvetést.

Reális esküvői költségvetés

Az esküvői költségvetés lesz a hajtóerő számos döntés meghozatalában, ezért alaposan gondoljátok át a pénzügyi kereteteket, és próbáljatok meg ragaszkodni hozzá!

 “A meghatározott keretbe ugyanakkor ne felejtsetek el beépíteni egy “biztonsági tartalékot” azokra a váratlan költségekre, amelyek a szervezés során felmerülhetnek.”

Vannak olyan szolgáltatások, melyekkel általában minden esküvőn számolni kell - helyszín, catering, dekoráció, gyűrűk, menyasszonyi ruha, vőlegény ruha, fotográfus és még sorolhatnánk -, és lesznek olyan tételek, amelyek - a személyiségetektől és a lehetőségeitektől függően – ragaszkodni fogtok. A számotokra fontos szolgáltatók kiválasztása után, legyetek hajlandók kompromisszumot kötni a többi kiválasztásában vagy elvetésében. Ez segít abban, hogy a költségkeretet kézben tartsátok. 

Időpont rugalmas megválasztása

Próbáljatok rugalmasak lenni az esküvő dátumát illetően. Jelentős összegeket takaríthattok meg, ha olyan hónapot, napot választotok az esküvőtökre, amely nem számít főszezonnak, és amely nem feltétlen népszerű mindenki számára. Fontoljátok meg a hétköznapokat vagy toljátok a Nagy napot őszre/télre a tavaszi és nyári csúcshónapok helyett.

Fontossági sorrend meghatározása

Mindig is arról álmodoztál, hogy egy nagy csokoládé szökőkutad legyen, vagy hogy hintóval érkezz a templomba? Buli élőzene nélkül szóba se jöhet? Amikor az esküvői költségvetés keretek közé van szorítva, a legjobb, ha meghatározzátok a számotokra legfontosabb szolgáltatásokat, és többet költötök az igazán fontos dolgokra, ahelyett, hogy szétapróznátok a költségvetést, mert egyébként mindenben kompromisszumot kell majd kötnötök. A legjobb, ha már a legelején leültök és megállapodtok az esküvőtök kulcsfontosságú elemeiben, és megváltok a kevésbé fontosaktól. Ez a Ti esküvőtök a Ti igényeitekkel és döntéseitekkel. 

Rendszeres megtakarítás

Ha meghatároztátok az esküvő napját, kiszámolhatjátok, hogy havonta mennyit kell megtakarítanotok, hogy az esküvői költségvetést kényelmesen ki tudjátok gazdálkodni. Amennyiben családtagjaitok szívesen hozzájárulnak az esküvőtökhöz, akkor itt az ideje, hogy felmérjétek, mennyivel tudnak segíteni Nektek. Ha nyíltan elmondjátok nekik, hogy mekkora havi megtakarítási célt tűztetek ki magatok elé, valószínűleg ők is tudnak majd egy hozzávetőleges összeget adni arról, hogy mennyivel tudnak hozzájárulni a kiadásaitokhoz.

Vendéglista

Nem szabad, hogy késztetést érezzetek arra, hogy a harmad unokatestvért is meghívjátok az esküvőre, csak azért, mert illik!  A helyszín és az esküvőt követő vacsora a költségvetés egyik legjelentősebb részét fogja képezni. 

“Ha úgy érzitek, hogy túlságosan magasra hágnak a költségek, a vendéglétszám csökkentése egy jó módja a kiadások visszafogásának.” 

Fontoljátok meg továbbá a koszorúslányok és a vőfélyek számát is, hisz az ő ruha, öltöny, haj, smink költségtételei jelentős terhet róhatnak rátok, amennyiben ezek egy részét, vagy a teljes összeget ti szeretnétek állni.

Átgondolt kiadások

Az esküvői kiadások kordában tartása arról szól, hogy minden egyéni tételnek egy költségplafont hozzatok létre, nem pedig arról, hogy mindenből a lehető legolcsóbbat válasszátok. Vannak bizonyos szolgáltatások, pl. fotógráfus, helyszín, élőzene stb. (mindenkinek más a preferenciája) amelyeknél elkerülhetetlen, hogy mélyen a zsebetekbe nyúljatok. Érdemes olyanokkal leszerződni, akik kapcsolt szolgáltatásokat nyújtanak, mert például egy jól megválasztott helyszín azt is jelentheti, hogy kevesebbet kell költeni olyan extrákra, mint a bútorbérlés vagy a kiegészítők. Ezek, az elsőre kisebb kiadásnak tűnő tételek, összeadódnak és a nap végére jelentős összeggé válhatnak. Figyeljetek oda a dekorációra is, melyre egy kisebb vagyont is elkölthettek! A dekoráció legnagyobb részét képező virágokat általában az esküvőt követő napon kidobják, ezért átgondolt tervezéssel nem csak költséget tudtok csökkenteni, de környezettudatossá is váltok.

Nászajándék

A vendégek minden bizonnyal szeretnének valamilyen ajándékot vagy gesztust nyújtani az esküvőtökön. A nászajándékként kapott extra pénz valóban hozzájárulhat a nászút költségeihez, vagy megkönnyítheti az esküvői kifizetések terhét. 

DIY

Bár mindenki azt szeretné, hogy egy profi esküvőszervező foglalkozzon minden aprósággal, jelentős összeget tudtok megspórolni, ha magatokra vállaljátok az esküvőszervezés terhét. Ha így döntötök, az Enlaced jegyespár oldala feladatlista útmutatóval lépésről lépésre végig vezet a szervezés folyamatán a lánykéréstől a nászútig. Olyan hasznos funkciókat találtok a felületen, mint a Költségkövető, Forgatókönyv a nagy naphoz, Szolgáltatói adatbázis stb. Hatékony módja lehet annak, hogy pénzt takarítsatok meg, ha megpróbáltok bizonyos dolgokat saját kezűleg elkészíteni. Ilyen például a save-the-date, vagy a köszönőajándékok. 

“A „csináld magad” elemek személyes színezetet is adhatnak az esküvőnek, azonban ne essetek túlzásokba.”   

Rendszerezettség

Az esküvői költségeket kordában tartani nem könnyű feladat. Annak érdekében, hogy az előzetesen meghatározott költségvetést tartani tudjátok, javasoljuk, hogy költségeiteket rendszerezetten vezessétek és folyamatosan vizsgáljátok felül. Erre nyújt megoldást az Enlaced Költségkövető funkciója, melyen minden, az esküvővel kapcsolatos költségtételt szolgáltatói kategóriánként rögzíteni tudtok. További részletekért kattintsatok a www.enlaced.hu/jegyespar oldalra.

Fotók: Love Forever Wedding